1225879_indulgenceBarwniki spożywcze są produktami, które potrafią nadać niepowtarzalny wygląd niejednemu przysmakowi. Jednak ich stosowanie jest ściśle określone. Warto więc trzymać się kilku poniższych wskazówek.

Istnieją na rynku spożywczym barwniki mające konsystencję płynną. Pod taką postacią dobre są one wyłącznie do kremów, mas, lukru z białka, pianki białkowej, soku z cytryny, cukru pudru oraz do ciast, ale tylko przed ich upieczeniem!

Jeśli mowa zaś o barwnikach w proszku oraz o jadalnych brokatach to są one przeznaczone do farbowania (zmieniania koloru) zwykłej wody oraz do białego alkoholu (np. wódki). Może je także wykorzystać do lukru, chcąc zmienić jego barwę.

Inną formą tych specyfików są barwniki w żelu. Są one rewelacyjne do galaretowatych, plastycznych mas, nadzień. Wkładamy wykałaczkę, widelczyk lub inny przyrząd do pojemnika z barwnikiem. Następnie wpijamy dany zamoczony sztuciec do masy (np. do masy marcepanowej). Nie można jednak zapomnieć, iż barwnik w tej konsystencji po pewnym czasie ciemnieje, więc nie powinniśmy przesadzić z ilością nałożonego preparatu, by masa nie wyszła za ciemna.

Przy barwieniu produktów spożywczych należy używać tylko sprawdzonych substancji, by nie zaszkodzić zdrowiu, które jest zdecydowanie ważniejsze niż estetyka naszych wypieków. Ponadto przed procesem barwienia warto zabezpieczyć nasze miejsce pracy, by nie zabrudzić kolorami powierzchni. Ciężko się później czyści pozostałości po barwnikach.

Advertisements