1354904_salt_and_lightŁadne, schludne, miłe dla oczu – każdy z nas zauważy i prędzej sięgnie po rzecz opisaną takimi słowami, aniżeli po coś brzydko wyglądającego. Estetyka bardzo wpływa na nasze życie. Ulubiony kolor ścian w pokoju czy posprzątany trawnik przed blokiem sprawia, że patrzymy na świat bardziej optymistycznie.

Podobnie jest także z wypiekami. Nierzadko dekoracje cukiernicze wpływają na wybór ciasta w cukierni, ponieważ jesteśmy wzrokowcami. Instynktownie wybieramy rzeczy schludne i bardziej dopracowane. Dlaczego tak się dzieje? Uporządkowany świat w barwach, które lubimy sprawia, że nasz mózg wytwarza większą ilość hormonów szczęścia. A co za tym idzie, jesteśmy szczęśliwsi i mniej narażeni na depresję, a nasze życie jest pozbawione stresu. Jak sprawić aby nasz świat stał się bardziej wysublimowany i piękny? To bardzo proste, wystarczy kilka niewielkich zmian, abyśmy się stali radośniejszymi ludźmi, którzy patrzą na świat we wszystkich kolorach tęczy. W weekend zamiast siedzieć przed telewizorem pójdźmy do galerii sztuki, muzeum czy chodźmy na targi cukiernicze, gdzie pooglądamy pięknie udekorowane torty i inne smakołyki. Malowniczy świat sztuki (także cukierniczej) sprawi, że choć na chwilę oderwiemy się od codziennych spraw i tym samym poprawimy nie tylko nasze samopoczucie… ale i zdrowie.

Naukowcy udowodnili, że wystarczy 15 minut dziennie patrzeć na ulubiony obraz czy zdjęcie, a poziom dopaminy – czyli hormonu szczęścia – wzrośnie aż o 15 procent! To tyle samo, co zjedzenie połowy tabliczki czekolady – sami odpowiedzmy sobie na pytanie, która metoda jest zdrowsza dla naszego zdrowia… i figury! Dlatego do dzieła! Szukajmy rzeczy ładnych i estetycznych w naszym otoczeniu i pozwólmy – pomimo szybkiego tempa życia – zawiesić na nich wzrok na kilka chwil.

Advertisements